چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟

ارسال توسط مدیر سایت در: قالیشویی

فرش ها باید به طور منظم تمیز شوند اما نه در منزل و توسط خودتان، اما چرا؟ دو دلیل اصلی وجو دارد. اول اینکه شما نمی توانید فرش خود را به طور کامل تمیز کنید، دوم اینکه ممکن است در بلند مدت به تار و پود فرش آسیب برسانید. امروزه با افزایش تکنولوژی های فراوان همچنان برخی از مردم با استفاده از روش های قدیمی که در گذشته کاربرد داشت بهره میگیرند که به هیچ وجه توصیه نمیشوند.

چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟
چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟

فرش های دستباف به خصوص تمام پشم یک ظرفیت برای نگهداری مقدار زیادی گرد و خاک را درون خود دارد. به این دلیل که پشم در زیر میکروسکوپ مانند پولک های ماهی به نظر میرسد، بنابراین هر رشته پشمی دارای مقدار زیادی لایه است و مکان خوبی برای مخفی شدن خاک و شن است. پس همانطور که در عکس مشاهده میکنید در هر نخ خاک نفوذ میکند برای همین است که یک فرش پشمی با وجود گرد و خاک بسیار زیاد هنوز کثیف به نظر نمیرسد و این فقط شامل جمع شدن خاک و چرک شدن نمیباشد بلکه میزبان تمام آلاینده ها است. به تصویر بالا خوب توجه کنید که فقط با جارو کردن پشت فرش چه مقدار از این گردها خارج گشت.

مقاله قالیشویی
مقاله قالیشویی
مقاله قالیشویی
مقاله قالیشویی
مقاله قالیشویی
مقاله قالیشویی

دلایل متعددی وجود دارد که چرا تمیز کردن فرش از خانه حذف شده است. اما مهمترین آن ها تمیز کردن همین گرد و خاک ها قبل از شستشو است ، همچنین هیچ وقت شستن فرش توسط خودتان با استانداردهای تعیین شده نسبت به ماشین آلات تخصصی مطابقت ندارد. در واقع شستن فرش در منزل میتواند آسیب بیشتری برساند تا تاثیر مثبت بگذارد. این اطلاعاتی است که متخصص شستشوی فرش باید در مورد آن بداند و به مشتریان خود گوشزد کند.
بسیاری از مردم بدون نگرانی قالی های خود را در آب می اندازند یا با شلنگ روی آن آب میریزند و متوجه نمی شوند اینکار چقدر اشتباه است و بعد از اینکه دچار ریزش رنگ، کوچک شدن یا تاب برداشتن کرد یا در مدت زمان فوق العاده طولانی هنوز خشک نشده است تازه با یک قالیشویی تماس میگیرند. اینکار باعث ضرر و زیان بیشتر به فرش و خودتان میشود زیرا باید هزینه ی زیادی را برای مشکلاتی که به وجود آورده اید پرداخت کنید.

چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟
چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟

همانطور که گفتیم این لایه های کوچک فقط گرد و خاک را درون خود نگه نمیدارد و توانایی نگهداری بسیاری از مولوکول های آب را نیز دارد به این دلیل است که فرش های پشمی هنگامی که مرطوب میشوند بسیار سنگین تر از قبل است، همچنین الیاف داخلی جذب تارهای پنبه میشوند و پودها با آب متورم میشوند بنابراین کلیه فرش ها نیاز به تجهیزاتی دارند که قادر به حذف آن میزان از رطوبت باشد تا به درستی و به سرعت خشک شوند. همچنین خیس ماندن بیش از حد قالی ها باعث رشد باکتری و ایجاد کپک میشوند. در قدیم برای اینکه خاک های موجود در پرز فرش به آب آمیخته نشود اول آن را با چوب ضرب و شتم میکردند.امروزه با روش های نوین غبارگیری انجام میشود که در این مقاله بیشتر به این موضوع پرداخته ایم.

چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟
چرا نباید فرش ها در خانه شستشوی شوند؟

اما در مورد جارو کردن فرش باید بیان کرد امری بسیر ضروی است ولی برای تمیز کردن کامل فرش کافی نیست و تنها راه برای حفظ سلامت فرش خود اعتماد به مراکز فرش شویی است. مهمترین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که همیشه کفپوش خانه را تمیز نگه دارید زیرا کیفیت هوای داخل ساختمان هشت تا ده برابر بدتر از فضای باز است و در هر کشوری میلیون ها آدم از آلرژی داخلی رنج می برند پس این یک مسله ی بزرگ است که باید جدی گرفته شود.
به طور کلی بهتر است بین ۱۲ تا ۱۸ ماه بخارشویی انجام شود. این هم کاری نیست که بتوانید خودتان با استفاده از جاروبرقی های بخارشو انجام دهید برای اینکه ممکن است الیاف فرش شما دچار شکافتن یا پاره شدن شود، بنابراین به ماشین آلات حرفه ای که از تمام رطوبت بخار استفاده میکنند نیاز دارید و نتایج حاصل از تلاش شما و هزینه ای که بابت این دستگاه های خانگی پرداخت میکنید ممکن است مشمئز کننده باشد چرا که کاری تخصصی است و فقط بخار آب میتواند برای گرد و غباری که به اعماق فرش شما نفوذ کرده موثر باشد.

0 لایک

نظر: 0

هنوز هیچ نظری در این پست وجود ندارد اولین نفر باشید!

ارسال نظر